Dane kontaktowe:

ul. E. Ciołka 13 lok. 226
01-445 Warszawa Wola

tel. 533-055-077
Włącz Javascript w przeglądarce, aby zobaczyć adres.

tel. 533-055-022
Włącz Javascript w przeglądarce, aby zobaczyć adres.
Kancelaria Adwokacka w Warszawie - Prawo Karne i Rodzinne
 
 
Publikacje prawne
poniedziałek, 24 Lip 2017
 
 


Adwokat Anna Rurarz jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie
Adwokaci Warszawa

Zapraszamy do lektury artykułów o tematyce prawnej.Odszkodowanie i zadośćuczynienie za mobbing
Wpisany przez Adwokat Warszawa - Anna Rurarz   
czwartek, 31 lipca 2014 20:46

Jeśli jesteś ofiarą mobbingu w miejscu pracy, mogą przysługiwać Ci dwa świadczenia: prawo do dochodzenia odszkodowania oraz prawo do dochodzenia zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Jednak, aby być do nich uprawnionym, musisz odpowiednio zadbać o swoje interesy.

Czytaj dalej...
 
Jak zadbać o swoje interesy w razie wypadku drogowego?
Wpisany przez Adwokat prawo karne Warszawa   
niedziela, 20 lipca 2014 21:02

W 2013 roku w Polsce doszło do ponad 35 tys. wypadków drogowych. Nie ulega wątpliwości, że jest to zdarzenie powszechne i codzienne, w którym uczestniczyć może każdy z nas - zarówno w charakterze sprawcy jak i poszkodowanego. Wiele osób zadaje sobie pytanie jak się zachować w razie wypadku, co grozi sprawcom i jakie są uprawnienia poszkodowanych. Poniższy artykuł postara się odpowiedzieć na te pytania.

Czytaj dalej...
 
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu i jak się bronić?
Wpisany przez Adwokat Warszawa - prawo karne   
czwartek, 10 lipca 2014 11:11

Kierowanie pojazdami po spożyciu lub pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest czynem spotykanym w praktyce wymiaru sprawiedliwości niezwykle często. Jest to tzw. czyn bezskutkowy, co oznacza, że sam fakt prowadzenia pojazdu po alkoholu jest karany - nie musi nastąpić towarzyszące zdarzenie drogowe lub nawet spowodowanie zagrożenia. Istotne jest także, że zakazem objęte są nie tylko drogi publiczne, lecz każde miejsce, gdzie poruszają się pojazdy lądowe.

Wiele kontrowersji wzbudza odpowiedź na pytanie czym tak naprawdę jest "prowadzenie pojazdu". Uważa się, że nie jest nim wprowadzanie pojazdu w ruch siłą mięśni (np. prowadzenie obok siebie motocykla lub pchanie samochodu). Brak jednoznacznej definicji w ustawie powoduje, że często za czyn zabroniony uznawane jest zachowanie polegające np. na siedzeniu na miejscu kierowcy w stanie nietrzeźwości z włączonym lub nawet z wyłączonym silnikiem, a z kluczykami w stacyjce. Orzecznictwo polskiego wymiaru sprawiedliwości jest wyjątkowo rygorystyczne w tym zakresie.

Czytaj dalej...
 
Posiadanie narkotyków - co grozi i jak się bronić?
Wpisany przez Adwokat - obrońca w sprawach karnych Warszawa   
środa, 16 lipca 2014 11:26

Posiadanie narkotyków to obok jazdy pod wpływem alkoholu jeden z najczęściej spotykanych czynów zabronionych. Jest on przestępstwem w myśl art. 62 § 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Artykuł ten stanowi, że kto, wbrew przepisom, posiada środki odurząjące lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

W ustawie nie znajdziemy terminu "narkotyk", jednak w jej załaczniku znajdziemy pokaźny wykaz środków odurzających i substantancji psychotropowych, których posiadanie jest penalizowane, takich jak: opium, amfetamina, kokaina, morfina, heroina czy ziele konopi - marihuana.

Podkreślić należy, że posiadanie jest występkiem, który można popełnić wyłącznie umyślnie. Oznacza to, że aby być zagrożonym karą, sprawca musi mieć świadomość posiadania narkotyku.

Czytaj dalej...
 
Kim jest oskarżyciel posiłkowy i jakie ma uprawnienia?
Wpisany przez Adwokat - obrońca w sprawach karnych   
poniedziałek, 07 lipca 2014 21:21

Instytucja oskarżyciela posiłkowego została wprowadzona w art. 53 kodeksu postępowania karnego. Artykuł ten stanowi, że w sprawach o przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego pokrzywdzony może działać jako strona w charakterze oskarżyciela posiłkowego obok oskarżyciela publicznego lub zamiast niego.

Czytaj dalej...