Dane kontaktowe:

ul. E. Ciołka 13 lok. 226
01-445 Warszawa Wola

tel. 533-055-077
Włącz Javascript w przeglądarce, aby zobaczyć adres.

tel. 533-055-022
Włącz Javascript w przeglądarce, aby zobaczyć adres.
Kancelaria Adwokacka w Warszawie - Prawo Karne i Rodzinne
 
 
Aktualności > Wiadomości > Część uprawnień kontrolerów biletów jest niekonstytucyjna
poniedziałek, 24 Lip 2017
 
 


Adwokat Anna Rurarz jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie
Adwokaci Warszawa
Część uprawnień kontrolerów biletów jest niekonstytucyjna
Wpisany przez Adwokat Warszawa - Anna Rurarz   
wtorek, 29 lipca 2014 10:13

W dniu wczorajszym Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis prawa przewozowego, na podstawie którego można ukarać grzywną do 5 tys. zł podróżnego, który nie zastosował się do polecenia kontrolera biletów jest niekonstytucyjny. Uchylony przepis to art. 87b ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. prawo przewozowe.

Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność z konstytucją, gdyż wspomniany przepis, pod groźbą wysokiej grzywny, może wymuszać na podróżujących podporządkowanie się nawet bezzasadnym i nieadekwatnym poleceniom kontrolerów.

Trybunał zajął się sprawą na wniosek Prokuratora Generalnego. Prokurator jako powód zainteresowania się przepisem przytoczył sytuację, w której kobieta została zatrzymana przez kontrolera, a następnie zostało jej wydane polecenie pozostania na miejscu kontroli. Kontroler zabronił nawet kobiecie usiąść, każąc jej stać we wskazanym przez niego konkretnym miejscu.

Trybunał stwierdził, że na mocy obowiązujących przepisów uprawnienie do ujęcia podróżnego przez kontrolera jest dopuszczalne, gdy podróżny nie ma ważnego biletu, odmówił opłacenia należności za przejazd lub nie pozwala się wylegitymować. Jednak ukaranie za niezastosowanie się do poleceń podczas kontroli jest możliwe w każdym wypadku - nawet jeśli podróżny posiada ważny bilet, a wydawane polecenia są absurdalne i niezasadne w danej sytuacji. Według Trybunału przepis narusza konstytucyjne uprawnienia każdego obywatela: wolność osobistą i nietykalność, a sankcja grzywny jest nieproporcjonalna.

Przepis jest sprzeczny z art. 41 ust. 1 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji RP. Sygnatura akt: K 16/12.