Dane kontaktowe:

ul. E. Ciołka 13 lok. 226
01-445 Warszawa Wola

tel. 533-055-077
Włącz Javascript w przeglądarce, aby zobaczyć adres.

tel. 533-055-022
Włącz Javascript w przeglądarce, aby zobaczyć adres.
Kancelaria Adwokacka w Warszawie - Prawo Karne i Rodzinne
 
 
Aktualności > Wiadomości > Brak zapłaty nie oznacza braku obowiązku podatkowego
poniedziałek, 24 Lip 2017
 
 


Adwokat Anna Rurarz jest członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie
Adwokaci Warszawa
Brak zapłaty nie oznacza braku obowiązku podatkowego
Wpisany przez Adwokat Warszawa   
niedziela, 22 czerwca 2014 15:00

10.06.2014 Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że jeśli nie doszło do opłacenia faktury VAT wystawionej za usługi, podatnikowi nie przysługuje prawo skorygowania należnego podatku.

Sprawa dotyczyła usług prawniczych, nieopłaconych przez kontrahenta. Prawniczka z powodu braku opłaty faktur chciała dokonać korekty zeznania – uznając, że skoro nie otrzymała zapłaty, to nie doszło do transakcji, a więc podatek jest nienależny.

Izba Skarbowa w Warszawie nie podzieliła zdania podatniczki – nakazała zapłatę, argumentując, że niezapłacenie ceny nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego.

Prawniczka zaskarżyła decyzję Izby do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który jej skargę oddalił. Również NSA nie podzieliła zdania podatniczki. Sędzia Marek Kołaczek wyjaśnił w uzasadnieniu, że usługi zostały wykonane, a jedynie nie zostały opłacone, więc nie można stwierdzić, że do transakcji nie doszło. Skarga prawniczki została oddalona, dodatkowo skarżąca została obarczona kwotą 1200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Orzeczenie jest prawomocne.

Kancelaria Adwokat Anny Rurarz z siedzibą w Warszawie (Wola) zachęca do lektury pełnego wpisu na ten temat na stronie NSA pod tym adresem.